Historia osiedla Bemowo w skrócie.

Bemowo to jedna z dzielnic Warszawy, położona w zachodniej części miasta. W przeszłości była to wieś i niewielka osada, położona na tzw. Polu Mokotowskim, które stanowiło peryferyjną część Warszawy.

Nazwa Bemowo pochodzi od nazwiska gen. Józefa Bema, który brał udział w powstaniu listopadowym i poległ w bitwie pod Szawlami w 1850 roku. W 1916 roku z inicjatywy Komitetu Obywatelskiego podjęto decyzję o nazwaniu jednej z ulic na terenie Bemowa imieniem Józefa Bema, a w 1924 roku nadano nazwę dzielnicy na cześć tego bohatera narodowego.

W okresie międzywojennym Bemowo było głównie terenem rolniczym, ale po wojnie dzielnica zaczęła się rozwijać jako część szybko rosnącej Warszawy. W latach 50. i 60. na Bemowie powstały pierwsze bloki mieszkalne oraz ważne instytucje, takie jak szkoły, przedszkola czy sklepy. W 1962 roku Bemowo zostało oficjalnie uznane za dzielnicę Warszawy.

W latach 90. Bemowo przeszło istotne zmiany urbanistyczne i inwestycyjne. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe, takie jak Osiedle Połczyńska czy Osiedle Górczewska. W latach 2008-2012 zmodernizowano ulice i place na terenie dzielnicy oraz wybudowano nowe obiekty użyteczności publicznej, takie jak hala sportowa MOSiR Bemowo czy nowoczesny budynek Miejskiego Przedszkola nr 23.

Dziś Bemowo to jedna z największych i najbardziej zróżnicowanych dzielnic Warszawy, z bogatą infrastrukturą i wieloma atrakcjami, takimi jak Galeria Bemowo, Park Górczewska czy Centrum Kultury „Fort Bema”.